Nawigacja

 • Informacje dla pierwszoklasistów

  • Zebranie z rodzicami: 29. 08. 2019 r. godz. 17.00 w auli szkolnej
  • Obóz integracyjny: 16 - 18. 09. 2019 r. SP

                                              18 – 20. 09 2019 r. GM

  Hotel HALNY Szklarska Poręba – 315 zł

  • Ubezpieczyciel NNW COLLONADE

  Składka – 46 zł

  Suma ubezpieczenia – 18 000 zł

  • Rada Rodziców – 50 zł

  Nr konta 40 9674 0006 0000 0000 2932 0001

 • Podręczniki

  W zakładce Dokumenty/Podręczniki znajduje się spis podręczników na rok szkolny 2019/20.

 • Zakończenie roku szkolnego

  Uroczyste zakończenie roku szkolnego i rozdanie świadectw odbędzie się w środę 19 czerwca o godz. 8.00 w auli szkolnej.

 • REKRUTACJA

  W związku z rozpoczynającą się rekrutacją do klas pierwszych liceum przypominamy:

  • Na stronie szkoły www.lonowasol.edupage.org w zakładce REKRUTACJA pod linkiem Nabór elektroniczny Powiatu Nowosolskiego wypełnij wniosek w formie elektronicznej, wydrukuj, podpisz i złóż w sekretariacie szkoły w terminie do 17 czerwca 2019 r.
  • Przynieś oryginał świadectwa ukończenia szkoły oraz zaświadczenie o wynikach egzaminu zewnętrznego w dniu 21 czerwca 2019 r. od. godz. 10.00 (koniecznie załącz 2 zdjęcia podpisane na odwrocie i kartę zdrowia!).
  • Przyjdź i napisz testy poziomujące z języków obcych 21 czerwca 2019 r. o godz. 13.00.
  • Sprawdź osobiście, czy zostałeś przyjęty 4 lipca o godz. 12.00 na listach udostępnionych tylko w szkole.
 • Twoja droga do szkoły ponadgimnazjalnej i ponadpodstawowej – województwo Lubuskie

 • Matematyka Bez Granic

  26 lutego 2019 r. odbył się finał międzynarodowego konkursu matematycznego „Matematyka bez granic”.  Pierwsza edycja tego konkursu została zorganizowana w roku 1989 między innymi przez Akademię w Strasburgu. Objęła ona 87 klas szkół francuskich. Konkurs bardzo szybko zyskał dużą popularność w krajach Europy Zachodniej. Do tej pory w konkursie uczestniczyli również uczniowie z Włoch, Szwajcarii, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Belgii, Irlandii Północnej, Luksemburga, Hiszpanii, Danii, Finlandii, Austrii, Brazylii, Egiptu, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Nigerii, Maroko i Tunezji. Z naszej szkoły w konkursie wzięły udział  klasa IA i IC. Uczniowie mieli do rozwiązania 13 zadań, wymagających koncentracji, wiedzy i pomysłu. Efekt klasa IA zajęła 3 miejsce w regionie lubusko-zachodniopomorskim, a 10 w kraju! Uroczyste podsumowanie odbędzie się 5 czerwca 2019 r. w Zielonej Górze. GratulacjeJ!!!

 • Film promujący szkolnictwo w Powiecie Nowosolskim.

 • Erasmus+ project “Integration of Mobile Apps into Education” Nowa Sól, 31 marca 2019 – 6 kwietnia 2019

  Erasmus+ project “Integration of Mobile Apps into Education” Nowa Sól, 31 marca 2019 – 6 kwietnia 2019

  Niedziela

   

  Doczekaliśmy się! Po tygodniach przygotowań i długim oczekiwaniu przed szkołą (kierowca autobusu wybrał trasę alternatywną z lotniska w Berlinie do Nowej Soli J), wieczorem w niedzielę nasi goście ze szkół partnerskich z Austrii, Hiszpanii i Turcji przybyli do Nowej Soli. Zostali natychmiast porwani przez swoich gospodarzy - naszych uczniów na powitalną kolację.

   

   

  Poniedziałek

   

  Pierwszy dzień pobytu uczniów i nauczycieli ze szkół partnerskich przeznaczyliśmy na zapoznanie się z naszą szkołą i miastem. Rano, uczestników projektu przywitała Pani Dyrektor Aleksandra Grządko. Później graliśmy w parach ze swoimi partnerami w jakże lubiany przez uczniów LO Kahoot!. Pytania sprawdzały wiedzę o Austrii, Hiszpanii, Turcji, i oczywiście, Polsce. Najszerszą wiedzą i refleksem wykazała się para austriacko – polska Karolina i Ola, która zdobyła pierwsze miejsce. Gratulujemy wygranej! Po zaciętej rozgrywce pokazaliśmy uczniom i nauczycielom z projektu Erasmus+ naszą śliczną szkołę. Zupełnie niepotrzebnie okazały się wcześniejsze obawy na szkolnym FB, „że co my im możemy pokazać”. Na gościach nasze Liceum zrobiło duże wrażenie. Szczególnie podobały im się sale lekcyjne, boisko, biblioteka, korytarze, a nawet aula. I to, że wszędzie jest mnóstwo roślin.

   

   

  Następnie udaliśmy się do sali konferencyjnej Urzędu Miasta, gdzie mieliśmy spotkanie z Panem Prezydentem Nowej Soli Wadimem Tyszkiewiczem. Pan Prezydent przedstawił nam krótko przeszłość, teraźniejszość i przyszłość Nowej Soli oraz obdarował gości upominkami z naszego miasta. Serdecznie dziękujemy Panu Prezydentowi za interesujące spotkanie! Po pamiątkowej sesji fotograficznej (tak, to to sławne zdjęcie na schodach Urzędu J) udaliśmy się na długi spacer ulicami Nowej Soli. Goście byli zachwyceni czystością naszego miasta, ilością parków oraz piękną wiosenną zielenią. Całe szczęście pogoda dopisała. Przez port i Park Krasnala udaliśmy do Parku Fizyki, gdzie odwiedziliśmy stanowiska naszego LO i braliśmy udział w wielu eksperymentach. A po obiedzie już tylko zabawa na kręgielni.

   

  Wtorek

   

  Drugi dzień projektowy był bardzo pracowity. Cały dzień spędziliśmy w gościnnych murach naszej szkoły. Na początek było otwarcie Konkursu Recytatorskiego „Baczyniak”, gdzie uczniowie ze szkół partnerskich zobaczyli występ artystyczny w wykonaniu naszych uczniów. Nic nie zrozumieli J, ale byli pod dużym wrażeniem umiejętności artystycznych. Potem zabraliśmy się do poważnej pracy. Każda ze szkół uczestniczących w projekcie miała za zadanie zaprojektować i wykonać mural upamiętniający nasz projekt. Pierwotnie, nasza część wypadła dość skromnie J, ale w piątek nasi uczniowie wykazali się talentem artystycznym i zaskoczyli nas końcowym rezultatem. To będzie wspaniała pamiątka. A później zaczęły się właściwe warsztaty projektu „Integration of Mobile Apps into Education”. Zajęcia prowadził Pan Piotr Cieszkowski i brali w nich udział wszyscy uczestnicy projektu. Uczniowie tworzyli na nich aplikację mobilną, która, kiedy już będzie gotowa, posłuży im oraz ich kolegom do nauki języków obcych.

   

  W przerwie uczestników naszego projektu odwiedziła Pani Iwona Brzozowska, Starosta Nowosolski. Przywitała gości oraz wręczyła im upominki związane z powiatem nowosolskim.

   

  Potem odbyły się niezwykle interesujące zajęcia z robotyki prowadzone przez Pana Leszka Pańczaka. Uczniowie składali katapulty z klocków, a następnie programowali je i odbyli wielką bitwę na ping-pongi. Dzień był bardzo długi i wyczerpujący, więc na środę zaplanowaliśmy wycieczkę do stolicy Dolnego Śląska.

   

  Środa

   

  Punktualnie o 8 rano, bardzo miły pan kierowca Adam zabrał nas swym białym autokarem do Wrocławia. Niestety niepunktualnie, po dłuższym oczekiwaniu na spóźnionego przewodnika, po11, zaczęliśmy zwiedzanie tego pięknego miasta. Najpierw zobaczyliśmy nowe bulwary nadodrzańskie a potem Ostrów Tumski, z jego pięknymi zabytkami, gazowymi latarniami i, przede wszystkim, katedrą, z której podziwialiśmy zachwycający widok na cały Wrocław. Następnie, przez most Tumski, skierowaliśmy się w stronę Rynku. Po drodze obejrzeliśmy budynki Uniwersytetu Wrocławskiego, między innymi Instytut Filologii Polskiej i krasnala Profesora Miodka, Ossolineum z jego dziedzińcem, Szermierza na Placu Uniwersyteckim. Niestety, ku rozpaczy uczestników naszego projektu J, w środę nie można zwiedzać budynku głównego uniwersytetu, więc przez Jatki udaliśmy się na wrocławski Rynek, na którym zostaliśmy do godziny 17:00. Pogoda znów nam sprzyjała, więc spędziliśmy piękny wiosenny dzień w stolicy Dolnego Śląska.

   

   

  Czwartek

   

  Wczesnym rankiem znów spotkaliśmy się z naszym kierowcą Panem Adasiem, który zwiózł nas do Nowego Kisielina koło Zielonej Góry, na Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości Uniwersytetu Zielonogórskiego, gdzie swoją siedzibę ma Ekoenergetyka – Polska sp. z. o. o. Działalność tej nowoczesnej firmy przybliżył nam Pan Krzysztof Burda, kierownik marketingu. Firma działa w branży nowoczesnych technologii i produkuje ładowarki do samochodów elektrycznych. Po krótkim wykładzie, w którym Pan Krzysztof przedstawił nam historię tego start-upu oraz jego główne cele, udaliśmy się na halę produkcyjną, gdzie obejrzeliśmy pracowników firmy w działaniu. Zapoznali nas oni w bardzo zabawny sposób z różnymi typami ładowarek, a w międzyczasie testowaliśmy samochody elektryczne. Po pouczającym poranku udaliśmy się do centrum Zielonej Góry, gdzie już czekała nasza sympatyczna przewodniczka, Pani Basia Korowacka. Pani Basia opracowała dla nas specjalną trasę, pokazującą uroki stolicy naszego województwa. Przez rynek i deptak przeszliśmy na Winne Wzgórze. Wycieczkę zakończyliśmy w ulubionym przez naszych uczniów punkcie Zielonej Góry, czyli w centrum handlowym. 

   

   

  Po powrocie do Nowej Soli odbyło się uroczyste zakończenie polskiej części projektu, na którym Pani Dyrektor naszego Liceum Aleksandra Grządko wręczyła wszystkim uczestnikom projektu Unii Europejskiej Erasmus+ „Integration of Mobile Apps into Education” certyfikaty uczestnictwa.

   

  Piątek

   

  Dla niektórych uczestników naszego dzień zaczął się wyjątkowo wcześnie. Już o 6 rano, ku rozpaczy Polskich partnerów, żegnani hektolitrami łez, odjechali nasi przyjaciele z Hiszpanii. Ich dzielni Polscy gospodarze, pomimo niewyspania i ogromnego smutku, oraz pozostali uczestnicy projektu zjawili się w szkole o godzinie 9 na podsumowanie projektu. Uczniowie pracowali nad dokończeniem muralu (Polacy), a Hiszpanie i Austriacy wypełniali kwestionariusze dotyczące pobytu w Polsce. Po zajęciach wszyscy udali się do Parku Krasnala na pożegnalnego grilla, na którym nasi wyśmienici kucharze Pan Piotrek i Pan Rafał usmażyli dla nas pyszne kiełbaski.

   

  Sobota

   

  W sobotę od rana pożegnania. O 9:00 pożegnaliśmy grupę austriacką, a o 15:00 naszych przyjaciół z Turcji. I tak zakończył się tygodniowy pobyt uczniów z naszych szkół partnerskich w gościnnych domach uczniów nowosolskiego Liceum. Do zobaczenia jak najszybciej!

   

    

   

  Uwaga! Chcąc zobaczyć obrazek w większym rozmiarze, należy kliknąć prawym przyciskiem myszki na wybranym zdjęciu i wybrać polecenie: Otwórz grafikę w nowej karcie.

  Więcej zdjęć w zakładce i na stronie projektu.

 • Dzień Eksperymentatora

  Dzień Eksperymentatora
 • Nasi w Hiszpanii

  Nasi w Hiszpanii

     

  W dniach 24.02-01.03.2019 odbyło się drugie spotkanie w ramach projektu unijnego Erasmus+ „Integration of Mobile Appsinto Education”, które miało miejsce w hiszpańskiej miejscowości Santomera. W wyprawie do słonecznej Hiszpanii wybrało się 2 nauczycieli z naszej szkoły, a także 6 uczniów.

     Punktem startowym wyprawy było zwiedzanie szkoły Majal Blanco. Zostaliśmy w niej ciepło przywitani przez dyrekcję szkoły oraz nauczycieli biorących udział w projekcie. Tego samego dnia nasi uczniowie wraz z uczniami z Turcji, Austrii oraz Hiszpanii, pracowali nad stworzeniem loga projektu, a nauczyciele omawiali dalsze kroki współpracy.

     Pobyt w Hiszpanii nie był tylko wizytą czysto służbową. Nasi hiszpańscy gospodarze przygotowali dla nas wiele ciekawych  atrakcji, które miały na celu przybliżyć nam kulturę i tradycje regionu. W planach mieliśmy zwiedzanie wielu zabytków z najbliższego otoczeni. Jednym z naszych punktów było zwiedzanie stolicy regionu Murcji, która miała do zaoferowania barokową katedrę Catedral de Santa María, zabytkowe kościoły, a także Uniwersytet Murcji.

     W kolejnych dniach nasi uczniowie wraz z pozostałymi uczestnikami wymiany spędzili pracowicie na dokończeniu pracy nad logiem, a także utworzeniu aplikacji mobilnej, która jest kluczowym elementem naszego projektu.

     W planach naszej wizyty było spotkanie z burmistrzem miasta Santomera, w którym każda ze szkół miała się zaprezentować. Spotkanie zakończyło się rozdaniem certyfikatów projektu, a dodatkową atrakcją był pokaz flamenco zaprezentowany przez uczennice szkoły Majal Blanco. Tego samego dnia zostaliśmy zaproszeni przez gospodarzy na tradycyjną potrawę paellę, która składa ryżu, warzyw i owoców morza gotowanych na charakterystycznych metalowych patelniach, które nazywane są paellerą. Mieliśmy także okazję skosztować potraw innych uczestników wymiany, które zostały przez nich przygotowane.

     W czwartek odwiedziliśmy Kartagenę, gdzie wraz z przewodnikiem zwiedziliśmy muzeum oraz amfiteatr rzymski poznając jego historię.

     Ostatniego dnia naszego pobytu pojechaliśmy do Museo Etnologico de la Huerta, czyli muzeum, które znajdowało się na świeżym powietrzu. Na miejscu przewodnik opowiadał nam o tym jak kiedyś mieszkali i żyli tutejsi ludzie.

     Po zwiedzaniu nadszedł czas pożegnania. Były to chwile bardzo ciężkie, przede wszystkim dla uczniów, którzy zdążyli zżyć się  ze sobą.

     Pobyt w Hiszpanii był niesamowitą i pełną atrakcji przygodą. Nie tylko mieliśmy okazję poznać kulturę, historię i życie tamtejszych ludzi, ale także i przede wszystkim podszlifować naszą komunikację w języku angielskim.

  Zdjęcia z wizyty w zakładce projektu.

 • Koncert Karnawałowy

  Koncert Karnawałowy
 • Ćwierćfinały MP juniorek

  Ćwierćfinały MP juniorek
 • #jestemOFF

  #jestemOFF

   

  Dołącz do wyzwania #jestemOFF i pokonaj swój nałóg używania smartfona!

  Akcja ma na celu ukazanie, jak istotny jest problem nadużywania telefonu oraz, że da się go przezwyciężyć.

  Spróbuj przez tydzień, codziennie, na dwie godziny schować telefon do szuflady...
  Ciekawe, jak się poczujesz i jaki to będzie miało na Ciebie wpływ?

 • II Nowosolska Noc Planszówkowa

  II Nowosolska Noc Planszówkowa
 • WYBIERAM WYBORY

  WYBIERAM WYBORY

  „Wybieram Wybory”

  Państwowa Komisja Wyborcza wraz z Krajowym Biurem wyborczym organizuje III edycję Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Prawie Wyborczym „Wybieram Wybory” przeznaczonego dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

  Celem Konkursu, analogicznie jak w latach ubiegłych, jest upowszechnianie wiedzy na temat prawa wyborczego wśród uczniów, propagowanie idei udziału w wyborach oraz świadomego uczestnictwa w procesie wyborczym.

  Szczegółowe informacje na temat Konkursu znajdują się na stronie internetowej organizatora: www.pkw.gov.pl

   

  Regulamin_III_Edycji_Konkursu_Wybieram_Wybory.pdf

  _Zalacznik_Nr_1_Zgloszenie_do_konkursu-III_Edycja_Konkursu_Wybieram_Wybory.doc

  _Zalacznik_Nr_2_Oswiadczenie_nauczyciela-III_Edycja_Konkursu_Wybieram_Wybory.doc

  _Zalacznik_Nr_4_Oswiadczenie_uczestnika_niepelnoletniego-bez_zgody_na_udostepnienie-III_Edycja_K.doc

  _Zalacznik_Nr_5_Oswiadczenie_uczestnika_pelnoletniego-III_Edycja_Konkursu_Wybieram_Wybory.doc

 • WESOŁYCH ŚWIĄT

  WESOŁYCH ŚWIĄT
 • UWAGA Ciekawy Projekt Międzynarodowy!!!

  UWAGA Ciekawy Projekt Międzynarodowy!!!

  W naszej szkole już wkrótce rozpocznie się rekrutacja do projektu

  THINK CRITICALLY, LIVE RATIONALLY AND

  EMPATHICALLY

  realizowanego w ramach ERASMUS+, finansowanego w100% ze środków Unii Europejskiej

  Celem projektu jest rozwijanie umiejętności krytycznego myślenia, komunikacji, umiejętności interpersonalnych
   i społecznych, umiejętności językowych, odpowiedzialności obywatelskiej i społecznej,
   promowanie europejskich wartości tolerancji, szacunku i demokracji,  a także poznanie historii,
   kultury i obyczajów szkół partnerskich.
   Projekt jest realizowany w roku szkolnym 2018/2019 i 2019/2020. 
    W ramach  projektu planowane są wyjazdy do Włoch i na Litwę, oraz przyjazd do Nowej Soli uczniów z Turcji,
   Włoch i Litwy. 
   Zainteresowanych uczniów zapraszamy na spotkanie informacyjne w sprawie realizacji projektu 
  i zasad rekrutacji, które odbędzie się  odbędzie się w piątek 26 października na długiej przerwie w sali nr 7.
  
   
  Justyna Małczak, Alicja Dąbrowska, Nataliya Popova
 • Wyjazd do Krakowa

  Wyjazd do Krakowa

  Pod koniec zeszłego roku szkolnego pod moim kierunkiem powstały trzy prace na VII Ogólnopolski Konkurs Historyczno-Literacki pt. „Polskie więźniarki w Ravensbrück”. Autorkami były uczennice ówczesnych klas pierwszych: Anna Janowska, Wiktoria Statucka i Natalia Jańczyk. W trakcie wakacji do szkoły dotarła wspaniała wiadomość, iż Wiktoria została laureatką konkursu, co wiązało się z zaproszeniem nas na uroczyste podsumowanie zmagań historyczno - literackich do Krakowa. Impreza zaplanowana była od godziny 11.00 w piątek 14 września br. Znaczna odległość Krakowa od Nowej Soli zmusiła nas do wyjazdu już w czwartek 13 września. Po ośmiogodzinnej podróży dotarłyśmy do stolicy Małopolski. Na szczęście pogoda dopisała i po zjedzeniu śniadania mogłyśmy rozpocząć zwiedzanie. Pierwszym celem naszej wędrówki był Wawel, który wyglądał imponująco w porannym słońcu. Wyjątkową zaletą spaceru po mieście we wczesnych godzinach jest brak tłumów turystów. Odwiedziłyśmy m. in.: Rynek, Bazylikę Mariacką czy Sukiennice. Około godziny 9 rano rozpoczęłyśmy zwiedzanie bogato wyposażonego Muzeum Archeologicznego. Była to niezwykle ciekawa lekcja historii starożytnej w praktyce. Oprócz możliwości podejścia na kilka centymetrów do wyjątkowej figury Światowida ze Zbrucza, mogłyśmy także podziwiać kilka sal, w których eksponowane były oryginalne egipskie i peruwiańskie mumie.

  W okolicach godziny 11 udałyśmy się do Bazyliki św. Franciszka z Asyżu, bowiem uroczystość rozpoczynała msza święta w intencji więźniarek zamordowanych w obozie koncentracyjnym Ravensbrück. W przepięknych wnętrzach zdobionych m. in. ręką Stanisława Wyspiańskiego uczestnicy i goście konkursu mogli oddać się chwili refleksji. Po mszy wszyscy przeszli do Sali Włoskiej, gdzie odbywała się właściwa część uroczystości. Zebrani zostali powitani przez organizatorkę konkursu Panią Joannę Sularz - Dyrektor Szkoły Podstawowej w Pińczycach. Konkurs, w którym wzięłyśmy udział, związany jest z niewielkim miastem i gminą Koziegłowy w województwie śląskim, ale jego uroczyste podsumowanie rokrocznie ma miejsce w Krakowie z powodu patronatu dr Wandy Półtawskiej, która mieszka właśnie w stolicy Małopolski. Warto było znosić trudy podróży dla spotkania z tak niezwykłą osobą. Jest to jedna z niewielu obecnie żyjących więźniarek obozu w Ravensbrück. Na jej wystąpienie oczekiwałyśmy z niecierpliwością. Pani Wanda jak zawsze wygłosiła wspaniałą prelekcję na temat moralności. Wszystkim zebranym, zaimponowało, że ponad 90-letnia osoba z taką łatwością poruszała wiele wątków. Wystąpienie pozbawione patosu, oparte o chrześcijańskie wartości, z nutką humoru powinno być prezentowane wszystkim, którzy szukają sensu życia.

  Jak zdradzili organizatorzy odzew szkół w tegorocznej edycji konkurs był duży. Nagrodzeni zostali uczniowie m. in. z Warszawy, Katowic, Łańcuta, Świdnicy. Niezwykle miłe było podkreślanie w tym gronie Nowej Soli. Poziom prac był bardzo wysoki i wyrównany. W trakcie wręczania nagród na scenę poproszono nie tylko uczniów, ale także opiekunów ich prac. Po zakończeniu części artystycznej miał miejsce posiłek, po którym wraz z Wiktorią udałyśmy się jeszcze na zwiedzanie Krakowa. Duże wrażenie wywarło na nas Muzeum Jana Matejki, które znajduje się w zamieszkiwanym przez malarza domu. Po drodze na PKP mogłyśmy jeszcze zobaczyć Bramę Floriańską i Barbakan, a także zakupić pyszne krakowskie precle. Droga powrotna była bardzo długa, do Nowej Soli pociąg dojechał dopiero ok. 23.00, ale cały wyjazd był niezwykle udany, więc warto było się trochę zmęczyć. Serdecznie dziękuję Wiktorii, Ani i Natalii za stworzenie interesujących prac, dzięki którym znowu mogłam pochylić się nad tematyką obozu koncentracyjnego w Ravensbrück.

  B.Korowacka

   

                 

 • Śladami Powstania Wielkopolskiego

  Śladami Powstania Wielkopolskiego

  W ramach projektu „Godność, Wolność, Niepodległość” 15 osób z klas IIb i IIIb wzięło udział w wyjeździe do Poznania w dniu 05.10.2018r. Celem wyjazdu były warsztaty naukowe w muzeach: Powstania Wielkopolskiego na Odwachu, Uzbrojenia w Cytadeli i Powstańców Wielkopolskich w Lusowie. Jako pierwsze zwiedziliśmy Muzeum Powstańców Wielkopolskich na Odwachu, które znajduje się w samym centrum Poznania. Mieliśmy więc przy okazji możliwość zobaczenia najważniejszych zabytków miasta. W muzeum zachwycił nas wygląd ekspozycji stałej, która pozwala zrozumieć, jak wielkim wysiłkiem było Odzyskanie Niepodległości przed stu laty. Niesamowite wrażenie robiły także doskonale odwzorowane okopy z czasów I wojny światowej. Po wizycie w tej placówce edukacyjnej znacznie wzrosła nasza wiedza na temat Powstania Wielkopolskiego. Szczególnie interesująca dla młodzieży była możliwość przymierzenia mundurów z tego okresu oraz obejrzenia broni używanej na początku XX wieku. Kolejnym miejscem, które odwiedziliśmy był Park Cytadela. Zanim udaliśmy się oglądać eksponaty militarne zgromadzone w Muzeum Uzbrojenia, mieliśmy okazję pospacerować po terenie parku i z bliska podziwiać niesamowitą rzeźbę autorstwa Magdaleny Abakanowicz pt. Nierozpoznani. Było to niezwykłe przeżycie dla licealistów, bowiem analizą tego dzieła sztuki zajmują się na zajęciach z WOKu. Zabytków z czasów obu wojen światowych, które oglądaliśmy w Muzeum m.in. mundury, broń, sprzęt militarny, pojazdy, samoloty było bardzo dużo i dlatego na zwiedzanie poświęciliśmy dużo czasu. Odrobinę zmęczeni nadmiarem wrażeń, przed wyjazdem do Lusowa, udaliśmy się na posiłek do uroczego lokalu znajdującego się również na terenie Parku Cytadela. Wspólny obiad przebiegł w sympatycznej atmosferze. Ostatnim punktem naszego wyjazdu była wizyta w Lusowie. Historia Powstania Wielkopolskiego w tej miejscowości związana jest z postacią generała Józefa Dowbora Muśnickiego, który zamieszkał tam wraz z rodziną. Ich tragiczna historia wzbudziła w nas refleksję nad skomplikowaną i trudną historią Polaków w XX wieku. Przed powrotem do domu odwiedziliśmy jeszcze miejscowy cmentarz, gdzie zapaliliśmy znicz na grobie generała. Serdecznie dziękuję naszej wspaniałej młodzieży za udział w projekcie. Projekt sfinansowano ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2021.

  B.Korowacka

   

                        

Aktualności

Kontakt

 • Liceum Ogólnokształcące im. K. K. Baczyńskiego w Nowej Soli
  ul. Gimnazjalna 9
  67-100 Nowa Sól
 • (+48) 068 4583894
  Tel./Fax (+48) 068 4583895
  e-mail lonsol@poczta.onet.pl

Galeria zdjęć